Diabeł tkwi w… luksach, czyli jak właściwie oświetlić pomieszczenie

Wszystko można zmierzyć. Także dla oświetlenia przygotowano odpowiednie normy, które są wyrażane w luksach – jednostce natężenia oświetlenia. Warto poznać wzorcowe wartości dla poszczególnych pomieszczeń i zapewnić sobie oraz innym idealne miejsce do pracy i wypoczynku, dzięki czemu nasze oczy będą w formie przez długie lata.

Zdecydowanie najmniej, bo zaledwie 50 luksów potrzeba do pokoju, w którym przebywamy sporadycznie i wykonujemy niezbyt skomplikowane i mało czasochłonne czynności. Wraz ze wzrostem czasu pracy rosną wymagania, co do oświetlenia. Na przykład 100 luksów jest niezbędnych tam, gdzie zajęcie nie ma charakteru ciągłego i nie niesie ze sobą większych wymogów dla wzroku. Pracownicy laboratoriów należą do grup zawodowych o największych potrzebach związanych z oświetleniem. Długotrwała praca z intensywnym wytężaniem wzroku narzuca konieczność zainstalowania lamp o natężeniu wynoszącym co najmniej 1000 luksów.

A jak wygląda to w domu? Dla oświetlenia ogólnego w pokoju dziennym przyjęto wartość około 100-200 luksów. Aby czytać i nie niszczyć przy tym wzroku należy wyposażyć się w światła o mocy 300-500 luksów. Gdy spędzamy dużą ilość czasu przy komputerze, wówczas również powinniśmy zadbać o nasze oczy i odpowiednie oświetlenie o sile 500-750 luksów. Schody i korytarze mają zdecydowanie mniejsze wymagania – poniżej 100 luksów.

Pamiętajmy, że wpływ na natężenie oświetlenia mają takie czynniki, jak kolory ścian czy chociażby sposób ustawienia mebli. Możemy być za to pewni jednego – oświetlenie z http://nexterio.pl to gwarancja dobrych cen i wysokiej jakości produktów. Zwłaszcza teraz, gdy obowiązuje atrakcyjna promocja z upustami sięgającymi 55 procent. Taniej zakupimy lampy sufitowe, podłogowe i wiszące oraz kinkiety, plafony, oprawy punktowe oraz oświetlenie zewnętrzne. Wszystkie produkty są wygodnie posegregowane, dokładnie opisane i przedstawione na zdjęciach. Bez trudu wybierzemy odpowiednie lampy i inne niezbędne elementy.