Dom zasilany energia słoneczna

Inteligentne systemy stosowane w nowoczesnym budownictwie to nie tylko komfort i bezpieczeństwo, ale także ekologia i życie w zgodzie z naturą. Współczesna automatyka pozwala bowiem na korzystanie z alternatywnych źródeł energii, które zasilą nie tylko każdy dom, ale i ogród. Słonce w ciągu kilku minut potrafi dostarczyć Ziemi energię, z której nasza planeta korzystałaby przez rok, zatem warto wziąć to pod uwagę i zasilić nią swoją mieszkalną przestrzeń.

 

Okna zasilane słońcem

 

Podstawą do zasilania domu przy pomocy słońca są odpowiednie ogniwa słoneczne. Służą one do przechwycenia energii, jaką dostarcza słońce i zamiany jej w energię użytkową. Specjalna konstrukcja baterii słonecznych pozwala na zamianę światła słonecznego w ładunki elektryczne, z których wytwarzany jest prąd. Nadwyżki energii gromadzone są w specjalnych akumulatorach, aby zasilanie możliwe było także po zmroku.

 

Jedną z możliwości, jakie daje energia słoneczna, jest zasilanie okien i wszelkich akcesoriów okiennych, by w łatwy sposób sterować wentylacją wewnątrz pomieszczeń i poziomem ich nasłonecznienia. Sterowanie odbywać się może za pomocą pilota lub panelu sterującego będącego częścią inteligentnej instalacji obsługującej wiele urządzeń domowego użytku. Okna zasilane energią słoneczną mogą być wyposażone także w czujniki reagujące na krople deszczu lub hałas, co spowoduje automatyczne ich zamknięcie. Ogniwa słoneczne zasilą także różnego rodzaju akcesoria okienne, zatem nie ma przeszkód, by przy pomocy zdalnego systemu zasłaniać i odsłaniać rolety czy markizy.

 

Inne zastosowania ogniw słonecznych

 

Energia słoneczna może być dostarczana także do gniazd elektrycznych i zasilać sprzęty codziennego użytku. Dom inteligentny, to nie tylko dom wygodny, ale i energooszczędny, zatem baterie słoneczne obsłużą także wszelkiego rodzaju oświetlenie od lamp domowych po świetliki ogrodowe. Warto przy tym stosować energooszczędne i trwałe żarówki lub diody typu LED, aby dodatkowo ograniczać nadmierne zużycie energii.

 

Odpowiednie wykorzystanie energii słonecznej w połączeniu z najnowszą technologią, jaką są inteligentne systemy sterujące, wpłynie nie tylko na nasze oszczędności, ale także sprawi, że nasz dom będzie przyjazny środowisku. Warto więc korzystać z ogniw słonecznych, bo jest to inwestycja, która prędzej czy później na pewno się zwróci.