Jak mądrze kupować węgiel?

Zakupienie węgla może z pozoru wydawać się proste, ale w rzeczywistości trzeba jednak poświęcić nieco więcej czasu na dobranie odpowiedniego jego rodzaju i sprawdzenia jakości. To klucz do zadowolenia z ciepłego domu.

Aktualnie miejsc, w których można zakupić węgiel, jest mnóstwo. Wystarczy tylko spojrzeć na stronę skladywegla.pl, aby przekonać się, że w każdym województwie jest ich przynajmniej kilka. Dodatkowo także działa wiele innych punktów, które nie są skupione na wskazanej stronie internetowej. Wystarczy tylko wyszukiwarka internetowa, żeby znaleźć coś w swojej okolicy. Istnieje też możliwość zamawiania węgla bezpośrednio w sklepach internetowych skupionych na tej branży – szybko i wygodnie, z dostawą wprost do domu.

Sprawdź okoliczne składy i porównaj ceny

Wyszukiwanie nie jest trudne, ale warto przeznaczyć na ten cel trochę czasu. Przy poszukiwaniu warto zwrócić uwagę na opcje transportu – gdy skład dostarcza własnymi samochodami, ceny są niższe, natomiast więcej kosztuje kurier. Zawsze warto pytać o pochodzenie węgla oraz o jego parametry. Najlepiej, aby sprzedawca przedstawił certyfikat, w którym znajdują się informacje o kaloryczności i innych cechach węgla kamiennego. Dobry węgiel kosztuje więcej, dlatego trzeba mieć się na baczności, gdy cena jest wyjątkowo niska. Gdy sprzedawca nie chce przedstawić dokumentów o pochodzeniu i jakości węgla, najlepiej szukać dalej. Gdy szuka się dobrego opału, warto pytać, czy istnieje możliwość jego otrzymania na próbę – wtedy można sprawdzić samodzielnie jakość węgla i potem podjąć decyzję o zakupieniu jego większej ilości.

Kiedy najlepiej zamówić węgiel?

Zakupy na ostatnią chwilę przed sezonem nie są polecane, ponieważ nie dość, że węgiel jest droższy, to dodatkowo trzeba czekać w kolejce na jego dostarczenie. Najlepiej złożyć zamówienie już w okresie wakacji. Warto spojrzeć na prognozy pogody, ponieważ mokry węgiel waży więcej i dlatego dostaje się go sumarycznie mniej. Dodatkowo także mokry nie pali się dobrze i wymaga wtedy podsuszenia przed sezonem.

Osobiście czy przez telefon?

Zamówienie przez telefon lub online jest wyjątkowo wygodne, ale tak warto kupować węgiel tylko od zaufanych firm. Gdy kupuje się natomiast w danym miejscu pierwszy raz, lepiej przyjechać osobiście – można zobaczyć, w jakich warunkach jest przechowywany węgiel, jak wyglądają bryły, warto też być przy ważeniu, żeby dostać opłaconą ilość.