Malowanie elewacji

Wybór dobrej farby elewacyjnej to gwarancja dobrego wyglądu na lata.

Wiosna nadeszła już pełną parą a wraz z nią wiele osób myśli o corocznych porządkach. Często nie dotyczą one jedynie naszych przydomowych ogródków, ale również są związane z główną wizytówką domu, czyli jego elewacją. Odnowienie kilkuletniej farby elewacyjnej to bardzo dobry pomysł, który wbrew pozorom nie jest specjalnie trudny do zrealizowania. W tym artykule opiszemy krótko, w jaki sposób podejść do sprawy, aby budynek odzyskał swój blask na kolejne lata.

Na początek należy zacząć oczywiście od gruntownego przygotowania podłoża. Na tą czynność składa się usunięcie starych powłok malarskich oraz oczyszczenie podłoża. Można do tego wykorzystać drucianą szczotkę, bądź wspomóc się detergentami. Wszelkiego rodzaju zielone naloty należy zniwelować za pomocą preparatów grzybobójczych. Jeżeli zauważymy również jakiekolwiek rysy lub ubytki, to obowiązkowo powinniśmy je uzupełnić – może do tego posłużyć specjalny klej. Na suche i czyste podłoże nakładamy preparat gruntujący, który zapewni lepszą przyczepność farby do malowanej powierzchni. Dobra farba elewacyjna to połowa sukcesu. Pamiętajmy, aby przy jej wyborze kierować się również najbliższym otoczeniem oraz rodzajem tynku, jaki został wykorzystany. Nie wszystkie farby będą tak samo funkcjonować w środowisku o dużym natężeniu ruchu, bądź położonym blisko zbiorników wodnych. Farba silikonowa dekoracyjna będzie dobrym dopełnieniem do naszego zestawu malarskiego, gdyż pozwoli na stworzenie unikatowych dekoracji, które z pewnością przyciągną uwagę.

Teraz czas na kilka wskazówek odnośnie samego procesu malowania. Warto wcześniej sprawdzić prognozę pogody, gdyż nie wskazane jest wykonywanie prac malarskich w dni deszczowe i wietrzne. Z drugiej strony, mocno nasłoneczniony dzień również nie będzie najlepszy do tego, aby malować elewację. Optymalna temperatura to od 20 do 25 stopni Celsjusza. Z potrzebnych narzędzi przyda się nam wałek, pędzel oraz pistolet natryskowy. Jeżeli zamierzamy wykorzystywać masy dekoracyjne, to konieczne będzie również zaopatrzenie się w pacę wenecką.