Mieszkanie pod wynajem – jak przygotować?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wynajęcie obcym swojego mieszkania. Niektórzy kupują nieruchomość z myślą o tym aby ją wynająć, inni dysponują starszym lokalem, który aktualnie stoi niezamieszkany.

Na mieszkanie w Krakowie znaleźć klienta nie jest trudno. Duża ilość studentów i pracowników sprawia, że ogłoszenia dotyczące nieruchomości są często odwiedzane. Co jednak może zrobić właściciel, aby potencjalny klient zdecydował się właśnie na jego mieszkanie? Oczywiście można zaoferować odbiorcom konkurencyjną cenę, ale liczy się również jak nasze mieszkanie wygląda.

Poniżej kilka wskazówek jak zadbać o wystrój i wykończenie mieszkania, żeby szybko i dobrze je wynająć.

Przede wszystkim postarajmy się zadbać o to, aby mieszkanie było funkcjonalne. Aby takie było, musi być wyposażone w odpowiedni sprzęt. Tyczy się to przede wszystkim kuchni. O ile najemcy są jeszcze skłonni kupić we własnym zakresie łóżko czy szafę, o tyle zakup sprzętu AGD raczej nie wchodzi w rachubę. Ważne, aby mieszkanie było wyposażone w sprawną lodówkę, dobry piekarnik, niekoniecznie taki z najniższej półki. Konieczna jest również pralka, bez której większość współczesnych rodzin nie wyobraża sobie egzystencji. Zapewne dodatkowe plusy nasze mieszkanie zbierze za posiadanie zmywarki, która staje się powoli standardem w każdym mieszkaniu.

Niekoniecznie musimy starać się o wyposażenie mieszkania w wysokiej klasy sprzęt RTV. Często młodzi ludzie nie używają już telewizorów, zamiast tego przywożą swoje własne laptopy i komputery, które wystarczają im w 100% zarówno co celów rozrywkowych jak i zawodowych. Lepiej więc zadbać o to, aby łatwo było najemcy przyłączyć się do sieci internetowej.

Jeśli chodzi o łazienkę, to jest to bardzo istotny punkt naszego mieszkania. Czysta, ładna, schludna i funkcjonalna łazienka, to absolutna podstawa. Jeśli nie jest ona metrażowo duża, to niekoniecznie musi być wyposażona w wannę. Wiele osób woli kabiny prysznicowe, które zwykle oznaczają oszczędność nie tylko wody i pieniędzy, ale również czasu. Ważne, aby nasza łazienka posiadała dobrą wentylację, tak żeby nie było w niej zbyt wilgotna. Jak wiemy duża wilgotność może spowodować nawet powstanie grzyba, a wynajęcie komuś mieszkania z grzybem do łatwych nie należy.

Co do mebli – tutaj lepiej nie przesadzać z awangardą i zbytnią oryginalnością. Lepiej urządzić mieszkanie tak, aby było w miarę neutralne i nie odstraszyło ani zwolenników tradycji, ani tych którzy preferują nowoczesne wnętrza. Styl „ikea” jest tutaj jak najbardziej wskazany. Warto zadbać również o detale. Ładne, czyste zasłony, przytulny dywanik, kilka doniczek z kwiatami sprawią, że potencjalny klient pozuje się w naszym mieszkaniu lepiej i bardziej „swojsko”. Nie bójmy się zatem ocieplać wnętrza przyjemnymi dla oka ozdobami.